MOMENTY MINULOSTI

ARCHIVNÍ NAHRÁVKY

Poslechněte si například Top Twenty v dobovém vysílání Rádia Luxembourg 1. 8. 1965 (ikona ► (Play) v přehrávači) a další pořady.

Svit Gottwaldov

Podnik byl znárodněn zestátněním bývalých Baťových závodů 27. října 1945. A od 1. ledna 1949 začal fungovat jako Svit, národní podnik. Po únoru 1948 následovalo rozdělení bývalého koncernu na řadu menších podniků, což trvalo až do roku 1953. Nové spojení Gottwaldov – Svit se mělo stát synonymem moderního socialistického budování. K 1. dubnu 1991 byla tehdy již akciová společnost Svit rozdělena na pět samostatných akciových společností: Svit Zlín, Bopo Třebíč, Sázavan Zruč nad Sázavou, Botana Skuteč a Toma Otrokovice.

Fragmenty doby minulé, jako svědectví našich životů, na videu, v rádiu a na fotografiích.

BIG BEAT

Beat (v Česku také zvaný big beat) je hudební styl, který výrazně ovlivňoval mladou generaci od poloviny 60. let do začátku 70. let 20. století. Bigbítové kapely měly obvykle složení: dvě elektrické kytary, jedna baskytara a bicí.

V Československu bylo slovo Bigbít, Big Beat, chápáno malinko odlišně jednalo se o pojem pro mainstreamovou populární hudbu 60. let 20. století, především v letech 1963 – 1969, místo nesprávného jazzová hudba či estrádní hudba. Od 70. let byl tento pojem někdy používán pro označení rocku či undergroundu.

KDE SE HRÁVAL BIG BEAT
SPOLEČENSKÝ DŮM
Hotel Společenský dům v Otrokovicích byl za éry Baťových závodů jejich nejvýznamnější stavbou. Má půdorys trojcípé hvězdy kdy uzavírá parkový prospekt náměstí a zaujímá osovou polohu k protilehlým továrním objektům firmy Baťa. Pro poslech a tanci pracujících za socialismu se zde hrával i bigbeat.
Hotel MOSKVA

Hotel Moskva (dříve Společenský dům) byl postaven podle studie architekta Miroslava Lorence z roku 1931, po neshodách byl dokončen podle návrhu Vladimíra Karfíka v roce 1933.” Po roce 1948 zde jako „úlitba bohům“ a pro pobavení pracujících hrávaly nejlepší bigbeatové kapely.

Společenský dům Otrokovice
U MALOTŮ

V roce 1906 původně přízemní dům č. p. 45 Ludvík Malota přestavěl na patrový dům. Říkalo se mu „V srdci Zlína“. Rodina Malotova zde provozovala kavárnu a cukrárnu až do 30. let. Po roce 1948 byl provoz znárodněn a v dobách socialismu zde byla taneční kavárna a restaurace s názvem Slávia.
Po vrácení rodině Malotových byl dům přestavěn na „Modus“.