PAMĚTNICKÉ KNIHY CD, DVD

KNIHY

Knihy Jana Trávníčka: - Zlatokopové z Pragokoncertu - Zlatokopové z Pragokoncertu II. - EIDU aneb Evropa na konci XXI. století

CD

CD tituly Jana Trávníčka: - Orpheus Band - Live 1986 - Ozvěny 60 - Starý pán - Ozvěny 60 - Obraz - Ozvěny 60 - Obraz - Ozvěny 60 - Obraz

DVD

DVD filmy Jana Trávníčka: - Video clipy Orpheus Band 1984 - Big-Beat Ozvěny 1963 - 2013 - Historie kapely Orpheus Band

KNIHY

Zlatokopové z Pragokoncertu

Doslov Karla Markytána z kapely AG FLEK
Janek mě požádal, jestli bych něco nenapsal o tom, co napsal on. Je to jeho první kniha a moje první psaní o knize do knihy samé. Tak to tak berte.
Vzpomínám si dost dobře na dobu, která přála živé muzice v tanečních sálech, než byla vytlačena reprodukovanou hudbou. Bylo mi přes dvacet a často jsem spolu s mnohými absolvoval „opičí dráhu“, jak se říkalo okruhu tanečních kaváren a hledal někoho, s kým bych se mohl vodit za ruce a dělat ty ostatní věci. Ale hledal jsem tam, kde byly ponejvíce páry a holky na jednu noc a těžko jsem mohl najít něco, co bych opravdu chtěl, až na tu muziku. Ta obvykle stála za to a hrávali hity, které jsme mohli slýchat většinou jen na populárním radiu Luxembourg, takže za časů blokády západní kultury vlastně šířili dobrou muziku zpoza železné opony. Tak jsem se tedy setkával s barovými muzikanty, hrdiny tohoto příběhu.
Janek píše o vlastní zkušenosti, všechno mu můžeme (bez obav) věřit. Jeho pohled zúčastněného nám dává možnost částečně nahlédnout do vnitřního světa jedné kapely, připomíná poklesky minulého režimu a parazitní způsoby Pragokoncertu. Svým mírným humorem občas dokázal to, že jsem se nahlas rozesmál, jindy jsem s ním soucitně prožíval momenty průšvihů na cestách, nebo tyjátr kvalifikačních přehrávek – leccos podobného jsem sám zažil s kapelou AG FLEK na vlastní kůži.
Kdybych to měl nějak shrnout, myslím, že ze všeho nejvíc je to reportáž o strastiplném putování hráčů za „kšeftem“, jak se tomu v branži říká.
A jedna důležitá věc na závěr: Janek dovede psát tak, že jste opravdu zvědaví, co bude v další kapitole. A to není málo.

Kategorie:KNIHY
Název:Zlatokopové z Pragokoncertu
Autor:Jan Trávníček
Nakladatel:Region 2000
ISBN:
Popis:kniha, brožovaná, 189 stran, česky
Rozměry:146 x 202 mm
Rok vydání:1995 (1. vydání)
Zlatokopové z Pragokoncertu II

Doslov Martina Pilaře, literárního historika a kritika:
Vlastně to není až tak dávno, kdy české tiskoviny přinášely různé zprávy o životě v cizích zemích, ačkoliv jejich autor často znal pouze teplotu moře na blízké pláži a kvalitu jídla v okolních restauracích. Mnoho těch zpráv končívalo úlevným poznáním, že doma je stejně nejlépe! Kniha Jana Trávníčka má k takové povrchnosti daleko a její autor, který působil také jako publicista, se vyhýbá frázím. Dobře ví, že bývají lživé.
Ve vyprávění o peripetiích hlavní postavy Radka se prolínají dvě časové roviny. Ta první je mozaikovitě poskládaná z autentických příběhů, které se udály skupině muzikantských „zlatokopů“, kterým bylo už před pádem železné opony dovoleno, aby si jezdili vydělávat do Norska (samozřejmě za hodně vysoké finanční odvody státní agentuře). Zdaleka nejde o jen o veselé příhody z blahobytného Západu, i když některá vyprávění se téměř podobají jakýmsi anekdotám, jež se skutečně staly. Mnohé situace, v nichž se námezdní pracovníci z komunistického Východu ocitli, byly náležitě trapné – jak už to v životě bývá… Ačkoliv Norsko není líčeno jako ráj na Zemi, tak pro Radka a jeho spoluhráče je stále znovu a znovu překvapivé, že zde na rozdíl od českých poměrů existuje férové jednání, dodržení daného slova, že zde není běžné podplácení (které je naopak velmi tvrdě trestáno) a že Norové nejsou zvyklí brát si to, co jim nepatří.
Druhá časová rovina se odehrává až poté, co Radek ukončil kariéru profesionálního muzikanta a rozhodl se pracovat v regionálním tisku. Divoké polistopadové podnikání (zvláště v oblasti médií) je zde obnaženo ve vší své politováníhodné grotesknosti. Na vedoucích místech se ocitají sebevědomí amatéři, kteří své profesi nerozumějí, výsledky výběrových řízení jsou předem domluveny, odevzdané zakázky nejsou vždy proplaceny, profesionální čest téměř neexistuje, podmazávání nebylo vymýceno a kleptomanské návyky stále přežívají. Teprve zde tedy jde o skutečné zlatokopectví, v němž se na počet obětí nehledí. Radek si však nezoufá a neztrácí smysl pro humor. O českých spisovatelích (i filmařích) se ostatně v zahraničí často říká, že i z tragického tématu dokáží udělat komedii. Nevadí, že jde o „černý humor“, ale ve střední Evropě asi bez legrace nelze žít.
V úvodní části textu se čtenář dozví, že „postavy v této knize jsou smyšlené. Jakákoliv podobnost se skutečnými osobami, ať už žijícími, nebo mrtvými je čistě náhodná“. Napadá mne, že ji tam asi vpašoval troll, který v textu neustále mění rozměry a podobu, objevuje se, když to Radek nejméně čeká, a pokaždé má po ruce nějakou taškařici. Vždyť přece za všechno může troll!

Kategorie: KNIHY
Název: Zlatokopové z Pragokoncertu II
Podtitul: Za všechno může troll
Autor: Jan Trávníček
Nakladatel: TravniczechDesign
ISBN: 978-80-270-3819-0
Popis: kniha, brožovaná, 159 stran, česky
Rozměry: 148 x 210 mm (A5)
Rok vydání: 2018 (2. vydání)
EIDU aneb Evropa na konci XXI. století
Kniha je k mání pouze v elektronické podobě

Předmluva Janka Trávníčka (kráceno)

Motto
Současný politický systém v EIDU by se v roce 2089 dal nejlépe přirovnat ke stavu, který byl ve většině států východní Evropy zaveden na konci čtyřicátých let minulého století – po skončení druhé světové války. Existuje na to i termín: Demokratický centralismus…
z úvodu Stručného přehledu dějin 1949 – 2089 napsal Mike Sponks, občan EIDU
Po úvodním mottu fiktivní postavy Mika Sponkse z knihy EIDU upozorňuji, že ze tří knih, které jsem napsal, je tato jediná, jež se nevěnuje muzice. Jako milovník sci-fi jsem si totiž v pozdním věku splnil celoživotní přání – napsat alespoň jednu knihu z tohoto žánru.
Když jsem dosáhl hloubavého věku a naučil se rozpoznávat písmena, první mou četbou byly jako snad u každého čtenáře-začátečníka Karafiátovi Broučci a téměř povinný Ferda Mravenec. Byl jsem nadšen objevem překrásného literárního světa, kde se vše odehrávalo podobně jako v pohádkách – zlo bylo potrestáno a dobro odměněno. Podobně bylo popisováno i ruské sci-fi, které bylo v padesátých letech k dispozici.
V době, kdy začala být tato literatura k mání i od západních autorů, začala víra v sci-fi dobro dostávat trhliny. Cliford D. Simak, Brian W. Aldiss a také Ludvík Souček už ve svých románech nehorovali optimismu a nadšení z nového, lepšího člověka. Jejich romány nebo povídky se hemžily hamižnými, sobeckými a z gruntu zlými individui, ozbrojenými většinou laserovými zbraněmi.
Rozhodl jsem se scénáristicky nepouštět do nadsvětelného cestování vesmírem (všechno už bylo stejně vymyšleno) a podobných reálií. Pokusil jsem se proto zmapovat situaci v Evropě za necelých sto let s vědomím, že tak blízká budoucnost se nemusí vyvíjet dle mého spisku. Nakonec jsem sám sebe přesvědčil, že i když se vyvíjet nebude – mohla by. A protože mě život naučil většímu pesimismu, než jsem kdy v mládí očekával, rozhodl jsem se i při psaní přidržet jednoho z Murphyho zákonů: „Pokud může nějaká záležitost skončit špatně, taky tak skončí“.
A to přesto, že bych se v případě konfrontace děje této knihy se skutečností moc rád spletl. To už se ale nejspíš nedozvím.                                                                                                                 
Jan Trávníček, 2012
P. S. Knihu jsem napsal v letech 2010 a vydal v počtu 50 Ks v roce 2012, tedy dostatečně dlouho před uprchlickou krizí. Vlastním již několik mailů od čtenářů EIDU typu – jak´s to tehdy mohl vědět, to´s musel napsat později atd. Takže jsem se bohužel zatím moc nespletl. J. T.

Kategorie: KNIHY
Název: EIDU (Europan-islamic democratic union)
Podtitul: Evropa na konci XXI století
Autor: Jan Trávníček
Nakladatel: TravniczechDesign
Popis : 154 stran, česky
Rok vydání: 2012 (1. vydání)
Formát: e-book (PDF)

CD

Orpheus Band - Live 1986

V roce 1982 si Janek na zahraničním zájezdu koupil kazetový magnetofon – tzv. kazeťák AIWA, který měl jako nadstandard možnost stereofonního nahrávání. Od té doby čas od času zastrčil stereojack do mixážního pultu a zmáčkl tlačítko recording. Výsledkem bylo asi deset audiokazet (devadesátek) nahraných během téměř deseti let na nejrůznějších místech – od kavárny hotelu Moskva přes Alexandrii v Luhačovicích, restaurantu Hviezda v Lučenci, Moskau baru v Berlíně až po Hotel Bolkesjo v Norsku.
Každý si všimne, že kvalita ryzích live analogových nahrávek nelze soudit nebo srovnávat s digitálním záznamem. Tehdy tento zápis na CD začínal a k mání byli pouze světoví interpreti. Jde spíš o dokument, ze kterého je možno zkusit nasát atmosféru té doby. Uslyšíte tak Borka Trebala, Fefiho, Laďu Ročňáka, ale taky Pepu Vojtáška a další. CD je dvojalbum, kde si na druhém disku poslechnete kromě zpívání taky instrumentální výkony tehdejších hudebníků. Ukázky všech skladeb jsou také součástí tohoto webu.

Kategorie:CD
Název:Orpheus band 1986 – 1992
Disk 1:Sing 01:18:00
Disk 2:Instrumental 01:15:00
Celková stopáž:02:43:00
Rok vydání:2010
Recording:Jan Trávníček
(P):Jan Trávníček
Žánr:pop
Ozvěny 60 - Starý pán 2009

Album Starý pán, které Ozvěny natočily v roce 2009 po sedmatřiceti letech od rozpadu kapely. Jsou v něm písničky, které tehdy v šedesátých letech muzikanti nestačili nacvičit, natož natočit.
Přes veškerá vzpomínání na dobu kapely Ozvěny se po odchodu bývalých členů kapely od profesionálů o obnově, neboli reanimaci kapely vážně neuvažovalo. Okolnost, která vše změnila, je svázána s přibývajícím věkem a zhoršujícím se zdravotním stavem bývalých kavárenských „hvězd“. Jeden z členů tehdejších  Ozvěn Jiří „Fricek“ Navrátil onemocněl rakovinou. Další bývalý spoluhráč Honza Sládeček to okomentoval slovy: „Uděláme tedy konečně kapelu, ať si Fricek nehledí pořád na svoje nemocné břicho a přijde na jiné myšlenky.“
Stalo se. Fricek s novou sestavou odehrál jediné vystoupení a zemřel, kapela však pokračovala dál. Natočila dvě CD a v roce 2013 se rozpadla.
CD Starý pán je svědectvím toho, jaká muzika se v dobách minulého století hrála a ukázky skladeb si je opět možno poslechnout na tomto webu.

Kapela Ozvěny věnuje tuto desku Daně Svobodové (Svozílkové), Ladislavu „Pipenkovi“ Slámovi, Jiřímu „Frickovi“ Navrátilovi a Janu „Ringovi“ Juhaňákovi, bývalým členům, kteří již bohužel nejsou mezi námi.

Ozvěny dále děkují Tondovi Richterovi z RichTONE za natočení desky a jeho bezmeznou trpělivost spojenou s porozuměním ke gerontologii.

Poděkování patří též Pepovi Váchovi, majiteli Hudebních nástrojů ABS za zapůjčení nástrojů a perfektní servis.

Kategorie: CD
Název: Starý pán
Celková stopáž: 00:37:00
Rok vydání: 2009
Recording, mixáž, mastering: RichTONE
(P) : Ozvěny
Žánr: : Pop
Ozvěny 60 - Obraz 2011

Dva roky po vydání desky Starý pán a po odchodu Jirky Nedbálka natočily Ozvěny druhé album. Obraz – podle úvodní skladby Honzy Sládečka navazuje na první CD, je na něm více písniček a sólovou kytaru převzal František „Frank“ Siegel. Tentokrát si kapela na pomoc přizvala kamarády ze studia Luďka Malára, kde byly nahrávky smíchány a zmastrovány.
Obsahem je i druhá deska podobná té první a opět je většinou z období let sedmdesátých. Je to zároveň labutí píseň kapel Ozvěny a Orpheus Band, přestože někteří její bývalí členové ještě stále v muzice působí.
Ovšem tato dvě jména kapel se už v budoucnosti nikdy v hudbě neobjeví, jejich názvy zavane nános prachu zapomnění a jediným svědkem budou materiály na tomto webu, kde také najdete ochutnávky alb Starý pán a Obraz.

Kategorie: CD
Název: Obraz
Celková stopáž: 01:03:00
Rok vydání: 2011
Recording: Janek Studio
Mixáž, mastering: Studio Luďka Malára Zlín
(P): Ozvěny
Žánr: pop

DVD

Video clipy Orpheus Band 1984

Soubor osmi písniček, který je obsahem tohoto DVD, vznikl v roce 1984 jako demo projekt. Místo, kde na videu hudebníci muzicírují, je příznačně na hotelu Moskva v taneční kavárně, kde v té době hrávaly špičkové kapely. Je výběrem písniček většinou z osmdesátých let a uslyšíte v nich kapelu ve formaci, kdy s ní hrál Zděněk „Kňučík“ Navrátil.Ten ovlivnil směřování kapely, kdy Orpheus Band nejen špičkově hrál, ale předváděl s kapelou při hraní scénky, jejichž byl autorem a hlavním vystupujícím. Kromě něj uslyšíte a uvidíte také Laďu Ročňáka a Fefiho Hochmajera. Bohužel všichni výše jmenovaní už nejsou mezi námi. Zmíněné scénky jsou také zachyceny na DVD Orpheus Band – Když se muzikanti baví. Kňučík také měl při svém působení v kapele nezanedbatelnou úlohu nejen jako baskytarista a zpěvák, ale také básník (Orfeusi v trolejbusi), prozaik (DVD Orpheus Band v zákulisí v zákulisí aneb Tři dopisy Sládečkovi) a herec v jedné ze zmíněných scének.Tyto DVD a řada dalších nejsou v nabídce eshopu, je ovšem možno si o ně požádat.

Ještě jen upozornění: Původní nahrávky pocházejí z předdigitální doby, jsou několikrát kopírovány, což se na kvalitě obrazu projevilo. Hudba ovšem neutrpěla, a tak si určitě najde své posluchače.

Kategorie: DVD
Název: Video clipy Orpheus Band 1984
Celková stopáž: 00:29:04
Rok vydání: 1984
Vyrobeno: Hotel Moskva
(P): Michal Katerinjuk
Žánr: video clipy
Big-Beat Ozvěny 1963 - 2013

Předmluva Jana Trávníčka (kráceno):

Historie filmu Big-beat Ozvěny 1963 – 2013 je v tomto příběhu zmapována od jeho založení až po jeho rozchod, včetně pětačtyřiceti let pauzy, kdy se většina muzikantů začala živit jako profesionální hudebníci u kapel s jinými názvy. Osudy této kapely však mohou sloužit jako univerzální model pro desítky bigbítů po celé republice. Na začátku normalizace právě z nich vznikly po beatlemanii kapely, které sice hrály k tanci, ale v sedmdesátých a osmdesátých letech spolehlivě plnily kavárny a restaurace. Začátek tohoto boomu muziky byl ovšem právě v amatérských kapelách let šedesátých.
Bohužel, úvodní část tohoto filmového vyprávění se odehrává v období, kterému říkám analogové, a jeho důsledkem je nedostatek hudebních materiálů. Pro dříve narozené je v době computerové těžko pochopit, že v současnosti, kdy má každý muzikant nahrávací studio v obýváku, neexistovala tehdy například téměř žádná dostupná nahrávací zařízení.
Absurdně zase naštěstí díky současným IT technologiím se podařilo tento film zrealizovat. Tímto se chci všem posluchačům očekávajícím obrázky v 4K kvalitě omluvit, neboť, jak většina uživatelů těchto technologií ví, z několika zkopírovaných analogových materiálů se jejich digitalizací perfektní obraz či zvuk dosáhnout nedá. Dalo by se to říci ještě jinak a krátce. Z exkrementu bič neupleteš.
S vyprávěním o osudech kapely Ozvěny na DVD pomáhali bývalí spoluhráči, takže se někdy doplňujeme, nebo také ve vzpomínkách rozcházíme. Je to jen příklad toho, jak různá story vypadají po padesáti letech, kdy už hlava neslouží. Právě proto jsem vydal v roce 1995 knihu (napsanou ještě za totáče) Zlatokopové z Pragokoncertu a o deset let později Zlatokopové z Pragokoncertu II, kde jsou vzpomínky přece jenom čerstvější. Knihy tak doplňují historii kapely, abychom nepřesáhli použitelnou stopáž – snímek je už nyní dlouhý jako průměrný celovečerní film.

Kategorie: DVD
Název: Big-beat Ozvěny 1963-2013
Podtitul: Historie big-beatu podle vyprávění Janka Trávníčka
Celková stopáž: 01:28:05
Rok vydání nosiče: 2017
Vyrobilo: Janek Studio
(P): Jan Trávníček
Žánr: hudební dokumentární film
Historie kapely Orpheus Band

Toto DVD je především historickým hudebním dokumentem, ale také svědectvím toho, proč kapela Orfeus, později Orpheus Band, dvě dekády plnila zlínské, respektive gottwaldovské kavárny a noční kluby. Společně s kapelami jako Ex Machine, Moravia kvintet, Premier Five a mnoha dalšími, určovala kapela Orpheus Band hudební a taneční styl a bavila dlouhé roky desetitisíce Zlíňanů. V historii je také nemalá část věnována zahraničním turné, konkrétně v Norsku.

Sedmdesátá a osmdesátá léta byla, přes bolševický marasmus, doba, která přála živým kapelám. V tehdejším Gottwaldově hrály jednu dobu dennodenně kapely v sedmi podnicích. A to ne jako dnes, eintety s doprovodem pouštěným z MP3, ale většinou kvintety s kvalitní aparaturou, jejichž členové střídali nástroje, dělali na jevišti show, a to všechno v zaplněných kavárnách a barech. Jak Orpheus hrál, si můžete poslechnout také v ukázkách na tomto webu, neboť se naštěstí dochovaly live nahrávky kapely Orpheus Band z let 1986 až 1992 na dvou CD.

Podkladem většiny příběhů ve filmu jsou vzpomínky, které jsou soustředěny v knihách dvou dílů Zlatokopů z Pragokoncertu a na které se DVD odvolává. Díky jim, a taky svědectví přímých účastníků – členů kapely, mohla vzniknout historie Orpheus Bandu. Jsou to: Bohumil „Bob“ Bednář, Josef Sokol, Petr Masný, Zděněk „Kňučík“ Navrátil a Josef Vojtášek. Výběr by byl mnohem větší, bohužel mnoho dalších členů kapely už muzicíruje někde jinde než na tomto světě. Především jim je tento film věnován.

Kategorie: DVD
Název: Historie kapely Orpheus Band
Podtitul: Podle vyprávění Janka Trávníčka a dalších
Celková stopáž: 02:09:00
Rok vydání: 2017
Vyrobilo: Janek Studio
(P): Jan Trávníček
Žánr: hudební dokumentární film
Ozvěny - video clipy 2011

Vzhledem k tomu, že ke vzniku tohoto spektáklu není moc co dodat, představíme alespoň písničky a aktéry, které ve filmu uvidíte:

Starý pán – složil Jan Sládeček
Ranec štěstí – složil Jan Trávníček
Nobody knows you when you´re down and out – složil Jimmy Cox
Obraz – složil Jan Sládeček
hrají:

Jan „Sláďa“ Sládeček: klávesy, kytary, baskytara, harmonika, flétna, zpěv

Jan „Janek“ Trávníček: baskytara, kytary, zpěv

František „Frank“ Siegel: kytara, zpěv

Boss DR-3: bicí – bubeníka programuje Jan Trávníček

Kategorie: DVD
Název: Ozvěny – video clipy (2011)
Celková stopáž: 00:14:45
Rok vydání: 2011
Výroba: Janek Studio
(P): Jan Trávníček
Žánr: hudební video clipy

V případě zájmu o výše uvedené tituly nutný telefonický kontakt.